Vishay/BCcomponents D561K25X7RL6UJ5R
D561K25X7RL6UJ5R picture photo
Mfg. Part Number
D561K25X7RL6UJ5R
Brief Description
CAP CER 560PF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
D561K25X7RL6UJ5R.pdf
Availability of D561K25X7RL6UJ5R
QUANTITY
D561K25X7RL6UJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D561K25X7RL6UJ5R
Internal Part NumberEIS-D561K25X7RL6UJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D561K25X7RL6UJ5R
Related LinksD561K25X, D561K25X7RL6UJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D561K25X7RL6UJ5R Details Description
Related parts for D561K25X7RL6UJ5R
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG04G/AF04/AFE04T datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG12G/AF12/AFE12T datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 2K OHM 5% 16W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 50V 4A SOD64 datasheet.pdf