Vishay/BCcomponents D562K33Y5PH6UL2R
D562K33Y5PH6UL2R picture photo
Mfg. Part Number
D562K33Y5PH6UL2R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 100V Y5P RADIAL
Datasheet Download
D562K33Y5PH6UL2R.pdf
Availability of D562K33Y5PH6UL2R
QUANTITY
D562K33Y5PH6UL2R Order Process
Ship out your order
Specifications of D562K33Y5PH6UL2R
Internal Part NumberEIS-D562K33Y5PH6UL2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D562K33Y5PH6UL2R
Related LinksD562K33Y, D562K33Y5PH6UL2R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D562K33Y5PH6UL2R Details Description
Related parts for D562K33Y5PH6UL2R
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR .100 40POS datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HEAT SINK 19MM X 19MM X 24.5MM datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2659 LNA datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 360MA 1.1 OHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf