Ohmite D75K15RE
D75K15RE picture photo
Mfg. Part Number
D75K15RE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 15 OHM 75W
Datasheet Download
D75K15RE.pdf
Availability of D75K15RE
QUANTITY
D75K15RE Order Process
Ship out your order
Specifications of D75K15RE
Internal Part NumberEIS-D75K15RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Power (Watts)75W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length6.000" (152.40mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75K15RE
Related LinksD75K, D75K15RE Datasheet, Ohmite Distributor
D75K15RE Details Description
Related parts for D75K15RE
DIODE MODULE 150V 100A SOT227B datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.9V 5SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 200MA 820 MOHM datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 2W SMBG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf