Ohmite D75K50KE
D75K50KE picture photo
Mfg. Part Number
D75K50KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 50K OHM 75W
Datasheet Download
D75K50KE.pdf
Availability of D75K50KE
QUANTITY
D75K50KE Order Process
Ship out your order
Specifications of D75K50KE
Internal Part NumberEIS-D75K50KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)75W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length6.000" (152.40mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75K50KE
Related LinksD75K, D75K50KE Datasheet, Ohmite Distributor
D75K50KE Details Description
Related parts for D75K50KE
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES 3.0K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE FEMALE/MALE STR 12POS 12' datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 3W DO204AL datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 32POS PIN datasheet.pdf