Ohmite D75K50RE
D75K50RE picture photo
Mfg. Part Number
D75K50RE
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 50 OHM 75W
Datasheet Download
D75K50RE.pdf
Availability of D75K50RE
QUANTITY
D75K50RE Order Process
Ship out your order
Specifications of D75K50RE
Internal Part NumberEIS-D75K50RE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)75W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length6.000" (152.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75K50RE
Related LinksD75K, D75K50RE Datasheet, Ohmite Distributor
D75K50RE Details Description
Related parts for D75K50RE
CONN HEADER 2POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 41.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC TX DGTL AUD QD 192KHZ 24VSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 57MM datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 545MA 500 MOHM datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA/SLOT/STDF 24CK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf