Ohmite D75K8K0E
D75K8K0E picture photo
Mfg. Part Number
D75K8K0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 8K OHM 75W
Datasheet Download
D75K8K0E.pdf
Availability of D75K8K0E
QUANTITY
D75K8K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D75K8K0E
Internal Part NumberEIS-D75K8K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8k
Power (Watts)75W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length6.000" (152.40mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D75K8K0E
Related LinksD75K, D75K8K0E Datasheet, Ohmite Distributor
D75K8K0E Details Description
Related parts for D75K8K0E
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED WHITE 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.3A 85.3 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1812 datasheet.pdf
BLZ 5.08/16 SN SW datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC datasheet.pdf