| Internal Part Number | EIS-DA-044-12-02-00-00 | |
| Series | PowerCool | |
| Heat Transfer Type | Direct to Air | |
| Power - Cooling | 42W | |
| Current | 3.8A | |
| Voltage | 12V | |
| Fan Location | Warm Side | |
| Power - Input | 46W | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 46°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Dimensions - Overall | 120mm L x 100mm W x 72mm H | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | DA-044-12-02-00-00 | |
 | 345-040-500-204 | CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN | datasheet.pdf | |