ITT Cannon, LLC DA-15S-A191-A197
DA-15S-A191-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DA-15S-A191-A197
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DA-15S-A191-A197.pdf
Availability of DA-15S-A191-A197
QUANTITY
DA-15S-A191-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DA-15S-A191-A197
Internal Part NumberEIS-DA-15S-A191-A197
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA-15S-A191-A197
Related LinksDA-15S-A, DA-15S-A191-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DA-15S-A191-A197 Details Description
Related parts for DA-15S-A191-A197
RES 60.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI CT SGL RELAY 18P BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
LED RED DIFF 3.3X1.9MM RECT T/H datasheet.pdf
LCD DISPLAY 20 X 4 PLASTIC ENCL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf