C&K Components DA101J11S115QF
DA101J11S115QF picture photo
Mfg. Part Number
DA101J11S115QF
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Datasheet Download
DA101J11S115QF.pdf
Availability of DA101J11S115QF
QUANTITY
DA101J11S115QF Order Process
Ship out your order
Specifications of DA101J11S115QF
Internal Part NumberEIS-DA101J11S115QF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesDA
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.40mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA101J11S115QF
Related LinksDA101J1, DA101J11S115QF Datasheet, C&K Components Distributor
DA101J11S115QF Details Description
Related parts for DA101J11S115QF
IC DCP DUAL 50K 32TAP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN DB26 FEMALE HD CRIMP NICKEL datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 10K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
5M HAR INTERFACE CABLE datasheet.pdf
RF 1232.00MHZ datasheet.pdf