Artesyn Embedded Technologies DA12-120AU-M
DA12-120AU-M picture photo
Mfg. Part Number
DA12-120AU-M
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
DA12-120AU-M.pdf
Availability of DA12-120AU-M
QUANTITY
DA12-120AU-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DA12-120AU-M
Internal Part NumberEIS-DA12-120AU-M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDA-12yyyAU-M.stp
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package200
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDA12-M
Region UtilizedAustralia
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.10" W x 2.14" H (60.0mm x 28.0mm x 54.3mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorAS 3112
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA12-120AU-M
Related LinksDA12-1, DA12-120AU-M Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DA12-120AU-M Details Description
Related parts for DA12-120AU-M
CONN RECEPT 34POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5MM 45 DEG 10POS PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
OSC VCTCXO 98.304MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf