Artesyn Embedded Technologies DA16-120UK
DA16-120UK picture photo
Mfg. Part Number
DA16-120UK
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12.2V 16W
Datasheet Download
DA16-120UK.pdf
Availability of DA16-120UK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DA16-120UK Order Process
Ship out your order
Specifications of DA16-120UK
Internal Part NumberEIS-DA16-120UK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDA16
Region UtilizedUnited Kingdom
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12.2V
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts)16W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.5mm
Size / Dimension3.03" L x 2.08" W x 1.17" H (77.0mm x 53.0mm x 29.8mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max16W
Input ConnectorBS 1363
Cord Length78.74" (2.0m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA16-120UK
Related LinksDA16-, DA16-120UK Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DA16-120UK Details Description
Related parts for DA16-120UK
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 4A RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
COUPLER PLUG/JACK RJ45 8P 180DEG datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 10% 630VDC datasheet.pdf