Artesyn Embedded Technologies DA18-120AU-M
DA18-120AU-M picture photo
Mfg. Part Number
DA18-120AU-M
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
DA18-120AU-M.pdf
Availability of DA18-120AU-M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DA18-120AU-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DA18-120AU-M
Internal Part NumberEIS-DA18-120AU-M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesDA18-M
Region UtilizedAustralia
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial), Medical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.10" W x 2.14" H (60.0mm x 28.0mm x 54.3mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorAS 3112
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA18-120AU-M
Related LinksDA18-1, DA18-120AU-M Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DA18-120AU-M Details Description
Related parts for DA18-120AU-M
CONN HEADER 4POS RIGHT ANGLE TIN datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOP datasheet.pdf
PROCESSOR MODULE FOR ICE4000 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 6.04M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 3POS 12' datasheet.pdf