Artesyn Embedded Technologies DA18-120UK-M
DA18-120UK-M picture photo
Mfg. Part Number
DA18-120UK-M
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
DA18-120UK-M.pdf
Availability of DA18-120UK-M
QUANTITY
DA18-120UK-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DA18-120UK-M
Internal Part NumberEIS-DA18-120UK-M
SeriesDA18-M
Region UtilizedUnited Kingdom
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.98" W x 1.90" H (60.0mm x 50.2mm x 48.3mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorBS 1363
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA18-120UK-M
Related LinksDA18-1, DA18-120UK-M Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DA18-120UK-M Details Description
Related parts for DA18-120UK-M
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD523 datasheet.pdf
2.54MM SRSW W/O STDF TH datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
PLUG INLINE 10PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
15POS F PC 1300PF datasheet.pdf