Artesyn Embedded Technologies DA18-120US-M
DA18-120US-M picture photo
Mfg. Part Number
DA18-120US-M
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Datasheet Download
DA18-120US-M.pdf
Availability of DA18-120US-M
QUANTITY
DA18-120US-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DA18-120US-M
Internal Part NumberEIS-DA18-120US-M
SeriesDA18-M
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)18W
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.10" W x 1.99" H (60.0mm x 28.0mm x 50.6mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA18-120US-M
Related LinksDA18-1, DA18-120US-M Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DA18-120US-M Details Description
Related parts for DA18-120US-M
IC POT DGTL DUAL 256POS 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 140C 6LLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 15POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
120UF 450V 22X30MM 85C 2000H datasheet.pdf