JAE Electronics DA1P018M91E
DA1P018M91E picture photo
Mfg. Part Number
DA1P018M91E
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS 0.6MM
Datasheet Download
DA1P018M91E.pdf
Availability of DA1P018M91E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DA1P018M91E Order Process
Ship out your order
Specifications of DA1P018M91E
Internal Part NumberEIS-DA1P018M91E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
SeriesDA1
PackagingTray
Connector StylePlug
Connector TypeMulti-Purpose
Number of Positions18
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.25µin (0.03µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA1P018M91E
Related LinksDA1P0, DA1P018M91E Datasheet, JAE Electronics Distributor
DA1P018M91E Details Description
Related parts for DA1P018M91E
DIODE ZENER 10V 5W AXIAL datasheet.pdf
2X4 VERTICAL HDR. ASSY datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IMPACT DC 4X10 GL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 134VC SMCJ datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf