Panasonic Electronic Components DA2710100L
DA2710100L picture photo
Mfg. Part Number
DA2710100L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN 80V 100MA SSSMINI2
Datasheet Download
DA2710100L.pdf
Availability of DA2710100L
QUANTITY
DA2710100L Order Process
Ship out your order
Specifications of DA2710100L
Internal Part NumberEIS-DA2710100L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingDigi-Reel®
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io)100mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)3ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 75V
Capacitance @ Vr, F1.2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageSSSMini2-F4-B
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA2710100L
Related LinksDA271, DA2710100L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DA2710100L Details Description
Related parts for DA2710100L
FERRULE WIRE BROWN 4AWG 50PC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.38V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
33+33 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO213AB datasheet.pdf