Panasonic Electronic Components DA2U10100L
DA2U10100L picture photo
Mfg. Part Number
DA2U10100L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN 80V 100MA USSMINI2
Datasheet Download
DA2U10100L.pdf
Availability of DA2U10100L
QUANTITY
DA2U10100L Order Process
Ship out your order
Specifications of DA2U10100L
Internal Part NumberEIS-DA2U10100L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)3ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 80V
Capacitance @ Vr, F2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-923
Supplier Device PackageUSSMINI2-F2-B
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA2U10100L
Related LinksDA2U1, DA2U10100L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DA2U10100L Details Description
Related parts for DA2U10100L
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT T/H 15GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 950MA 140 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
RES 11.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf