| Internal Part Number | EIS-DA7W2P500A30LF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | D-Sub Connectors | |
| Series | DW | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Style | D-Sub, Combo | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 7 (5 + 2 Power) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Shell Size, Connector Layout | 2 (DA, A) - 7W2 | |
| Contact Type | Signal and Power | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Flange Feature | Housing/Shell (Unthreaded) | |
| Termination | Solder | |
| Features | Grounding Indents | |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Voltage Rating | - | |
| Current Rating | 30A, 7.5A | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Color | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | DA7W2P500A30LF | |
| Related Links | DA7W2P5, DA7W2P500A30LF Datasheet, FFF Distributor | |
 | FSMRA5J | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V | datasheet.pdf | |
 | BCX56,115 | TRANS NPN 80V 1A SOT89 | datasheet.pdf | |