| Internal Part Number | EIS-DAC035-12-02-00-00 | |
| Product Training Modules | Thermoelectric Assemblies | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Thermoelectric, Peltier Assemblies | |
| Series | Cascade | |
| Heat Transfer Type | Direct to Air | |
| Power - Cooling | 31W | |
| Current | 4.8A | |
| Voltage | 12V | |
| Fan Location | Warm Side | |
| Power - Input | 58W | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 54°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Dimensions - Overall | 160mm L x 122mm W x 91mm H | |