Texas Instruments DAC084S085CISD
DAC084S085CISD picture photo
Mfg. Part Number
DAC084S085CISD
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 8BIT QUAD R-R 10WSON
Datasheet Download
DAC084S085CISD.pdf
Availability of DAC084S085CISD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DAC084S085CISD Order Process
Ship out your order
Specifications of DAC084S085CISD
Internal Part NumberEIS-DAC084S085CISD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time3µs
Number of Bits8
Data InterfaceDSP, MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-WSON (3x3)
Number of Outputs and Type4 Voltage, Unipolar; 4 Voltage, Bipolar
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAC084S085CISD
Related LinksDAC084S, DAC084S085CISD Datasheet, Texas Instruments Distributor
DAC084S085CISD Details Description
Related parts for DAC084S085CISD
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN MALE M12 5POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM DO220AA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 120POS DR LOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf