Integrated Device Technology (IDT) DAC1001D125HL/C1,1
DAC1001D125HL/C1,1 picture photo
Mfg. Part Number
DAC1001D125HL/C1,1
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 10BIT DL 125MSPS 48-LQFP
Datasheet Download
DAC1001D125HL/C1,1.pdf
Availability of DAC1001D125HL/C1,1
QUANTITY
DAC1001D125HL/C1,1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAC1001D125HL/C1,1
Internal Part NumberEIS-DAC1001D125HL/C1,1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time16ns
Number of Bits10
Data InterfaceParallel
Number of Converters2
Voltage Supply SourceAnalog and Digital
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Number of Outputs and Type4 Current, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)125M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAC1001D125HL/C1,1
Related LinksDAC1001D1, DAC1001D125HL/C1,1 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
DAC1001D125HL/C1,1 Details Description
Related parts for DAC1001D125HL/C1,1
RES 5.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON L 11-15.5MM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf