FFF DAL3W3P500M40LF
DAL3W3P500M40LF picture photo
Mfg. Part Number
DAL3W3P500M40LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAL3W3P500M40LF.pdf
Availability of DAL3W3P500M40LF
QUANTITY
DAL3W3P500M40LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DAL3W3P500M40LF
Internal Part NumberEIS-DAL3W3P500M40LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3 (Power)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) - 3W3
Contact TypePower
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Mounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating40A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAL3W3P500M40LF
Related LinksDAL3W3P, DAL3W3P500M40LF Datasheet, FFF Distributor
DAL3W3P500M40LF Details Description
Related parts for DAL3W3P500M40LF
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
KIT DEMO IEEE802.3AT PM8803 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
AM60009N118 SHOT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 280MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CABLE PIN RA datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABL PIN SLD CUP datasheet.pdf