ITT Cannon, LLC DAM-15S-K126
DAM-15S-K126 picture photo
Mfg. Part Number
DAM-15S-K126
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DAM-15S-K126.pdf
Availability of DAM-15S-K126
QUANTITY
DAM-15S-K126 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAM-15S-K126
Internal Part NumberEIS-DAM-15S-K126
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAM-15S-K126
Related LinksDAM-15, DAM-15S-K126 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAM-15S-K126 Details Description
Related parts for DAM-15S-K126
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
MGRID 2MM DUAL ROW SMT HDR 8 CKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
WP-BASE C PA HF 21 2 BK datasheet.pdf
CONN RCPT 180POS 3ROWS VERT GOLD datasheet.pdf