ITT Cannon, LLC DAM15PK75
DAM15PK75 picture photo
Mfg. Part Number
DAM15PK75
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DAM15PK75.pdf
Availability of DAM15PK75
QUANTITY
DAM15PK75 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAM15PK75
Internal Part NumberEIS-DAM15PK75
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAM15PK75
Related LinksDAM1, DAM15PK75 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAM15PK75 Details Description
Related parts for DAM15PK75
RES SMD 750 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 604K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf