ITT Cannon, LLC DAM15PLNMB
DAM15PLNMB picture photo
Mfg. Part Number
DAM15PLNMB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAM15PLNMB.pdf
Availability of DAM15PLNMB
QUANTITY
DAM15PLNMB Order Process
Ship out your order
Specifications of DAM15PLNMB
Internal Part NumberEIS-DAM15PLNMB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAM15PLNMB
Related LinksDAM15, DAM15PLNMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAM15PLNMB Details Description
Related parts for DAM15PLNMB
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
IC CTLR LOW PWR AC GFI 6-SSOT datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 500MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CABLE 10COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Panel Mount, Flange datasheet.pdf