ITT Cannon, LLC DAMA15SNMB
DAMA15SNMB picture photo
Mfg. Part Number
DAMA15SNMB
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMA15SNMB.pdf
Availability of DAMA15SNMB
QUANTITY
DAMA15SNMB Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMA15SNMB
Internal Part NumberEIS-DAMA15SNMB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMA15SNMB
Related LinksDAMA1, DAMA15SNMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMA15SNMB Details Description
Related parts for DAMA15SNMB
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf