ITT Cannon, LLC DAMA26PK87F0
DAMA26PK87F0 picture photo
Mfg. Part Number
DAMA26PK87F0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 26 F CRIMP T F0
Datasheet Download
DAMA26PK87F0.pdf
Availability of DAMA26PK87F0
QUANTITY
DAMA26PK87F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMA26PK87F0
Internal Part NumberEIS-DAMA26PK87F0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mating Cycles200
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMA26PK87F0
Related LinksDAMA26, DAMA26PK87F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMA26PK87F0 Details Description
Related parts for DAMA26PK87F0
RES SMD 14.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 3.9MH 4A HORZ datasheet.pdf