ITT Cannon, LLC DAMAD26S
DAMAD26S picture photo
Mfg. Part Number
DAMAD26S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMAD26S.pdf
Availability of DAMAD26S
QUANTITY
DAMAD26S Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAD26S
Internal Part NumberEIS-DAMAD26S
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationCrimp
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAD26S
Related LinksDAMA, DAMAD26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAD26S Details Description
Related parts for DAMAD26S
CONN HEADER 9POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .150 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 1:18 PLL 32-LQFP datasheet.pdf
SENSOR SOFTPOT 10K OHM 25MM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
LED ASSY RA 2X7MM 1X1 GRN DIFF datasheet.pdf
DIODE STD REC 1600V 50A DO5 datasheet.pdf
OSC MEMS 400.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf