ITT Cannon, LLC DAMAE15PK87
DAMAE15PK87 picture photo
Mfg. Part Number
DAMAE15PK87
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMAE15PK87.pdf
Availability of DAMAE15PK87
QUANTITY
DAMAE15PK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAE15PK87
Internal Part NumberEIS-DAMAE15PK87
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationCrimp
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAE15PK87
Related LinksDAMAE, DAMAE15PK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAE15PK87 Details Description
Related parts for DAMAE15PK87
RES SMD 1.78K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULTRA LP 8-DFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 2K OHM 12SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC SFP PON ONU CTRLR 24TQFN datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf