ITT Cannon, LLC DAMAM-15P
DAMAM-15P picture photo
Mfg. Part Number
DAMAM-15P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMAM-15P.pdf
Availability of DAMAM-15P
QUANTITY
DAMAM-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAM-15P
Internal Part NumberEIS-DAMAM-15P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAM-15P
Related LinksDAMA, DAMAM-15P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAM-15P Details Description
Related parts for DAMAM-15P
MOSFET N-CH 250V 240MA SOT-89 datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44SOJ datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 L.210 datasheet.pdf