ITT Cannon, LLC DAMAM15SA101F0
DAMAM15SA101F0 picture photo
Mfg. Part Number
DAMAM15SA101F0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 15 F CRIMP F0 CAD
Datasheet Download
DAMAM15SA101F0.pdf
Availability of DAMAM15SA101F0
QUANTITY
DAMAM15SA101F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAM15SA101F0
Internal Part NumberEIS-DAMAM15SA101F0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mating Cycles500
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAM15SA101F0
Related LinksDAMAM15, DAMAM15SA101F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAM15SA101F0 Details Description
Related parts for DAMAM15SA101F0
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS STR datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 25VDC 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT MINI SPRING datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
BRAID TINNED COPPER NO CLR 250' datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1A 1KV DBS datasheet.pdf
AUDIO ULTRA LOW POWER datasheet.pdf
12MHz 20V/us G=1,2,4,8 Programmable Gain iCMOS Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf