ITT Cannon, LLC DAMAM15SF0F16
DAMAM15SF0F16 picture photo
Mfg. Part Number
DAMAM15SF0F16
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 15 F CRIMP D/C
Datasheet Download
DAMAM15SF0F16.pdf
Availability of DAMAM15SF0F16
QUANTITY
DAMAM15SF0F16 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAM15SF0F16
Internal Part NumberEIS-DAMAM15SF0F16
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
FeaturesDust Cap
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mating Cycles500
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAM15SF0F16
Related LinksDAMAM1, DAMAM15SF0F16 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAM15SF0F16 Details Description
Related parts for DAMAM15SF0F16
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 23.04MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BOARD DEMO SYNC BUCK CONVETER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CRIMP TOOL(BANDOLIERED CONTACTS) datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf