ITT Cannon, LLC DAMAM15SNMBF0
DAMAM15SNMBF0 picture photo
Mfg. Part Number
DAMAM15SNMBF0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 15 F CRIMP NM
Datasheet Download
DAMAM15SNMBF0.pdf
Availability of DAMAM15SNMBF0
QUANTITY
DAMAM15SNMBF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAM15SNMBF0
Internal Part NumberEIS-DAMAM15SNMBF0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mating Cycles500
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAM15SNMBF0
Related LinksDAMAM1, DAMAM15SNMBF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAM15SNMBF0 Details Description
Related parts for DAMAM15SNMBF0
TRIMMER 20K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
THREADED ROD COVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3203B datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf