ITT Cannon, LLC DAMAME15S
DAMAME15S picture photo
Mfg. Part Number
DAMAME15S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DAMAME15S.pdf
Availability of DAMAME15S
QUANTITY
DAMAME15S Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMAME15S
Internal Part NumberEIS-DAMAME15S
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMAME15S
Related LinksDAMA, DAMAME15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMAME15S Details Description
Related parts for DAMAME15S
AC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 98.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf