ITT Cannon, LLC DAMC-15S-J-A197
DAMC-15S-J-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DAMC-15S-J-A197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMC-15S-J-A197.pdf
Availability of DAMC-15S-J-A197
QUANTITY
DAMC-15S-J-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMC-15S-J-A197
Internal Part NumberEIS-DAMC-15S-J-A197
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMC-15S-J-A197
Related LinksDAMC-15, DAMC-15S-J-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMC-15S-J-A197 Details Description
Related parts for DAMC-15S-J-A197
IDC CABLE- AKN50A/ AE50M / AKN50 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 250MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN D-SUB LATCH SLIDE CLIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
HEATSHRINK VTN200 1 1/2 BK 50'SP datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf