ITT Cannon, LLC DAMC15PJK127
DAMC15PJK127 picture photo
Mfg. Part Number
DAMC15PJK127
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMC15PJK127.pdf
Availability of DAMC15PJK127
QUANTITY
DAMC15PJK127 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMC15PJK127
Internal Part NumberEIS-DAMC15PJK127
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMC15PJK127
Related LinksDAMC15, DAMC15PJK127 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMC15PJK127 Details Description
Related parts for DAMC15PJK127
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC 4.125V HI ACT 15% TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf