ITT Cannon, LLC DAME15PF
DAME15PF picture photo
Mfg. Part Number
DAME15PF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAME15PF.pdf
Availability of DAME15PF
QUANTITY
DAME15PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DAME15PF
Internal Part NumberEIS-DAME15PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAME15PF
Related LinksDAME, DAME15PF Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAME15PF Details Description
Related parts for DAME15PF
IC CONV DC/DC PWR MANAGER 16SSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.7A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
MA-16DP10C6, 6M CBL 1 N/C DC datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/ADAPTER 2X1" NPT datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf