ITT Cannon, LLC DAMG15SPA197
DAMG15SPA197 picture photo
Mfg. Part Number
DAMG15SPA197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMG15SPA197.pdf
Availability of DAMG15SPA197
QUANTITY
DAMG15SPA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMG15SPA197
Internal Part NumberEIS-DAMG15SPA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMG15SPA197
Related LinksDAMG15, DAMG15SPA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMG15SPA197 Details Description
Related parts for DAMG15SPA197
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
RES 16 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
I-SEAL GASKET FOR SCP1000 50/BAG datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf