ITT Cannon, LLC DAMM-15P-F
DAMM-15P-F picture photo
Mfg. Part Number
DAMM-15P-F
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMM-15P-F.pdf
Availability of DAMM-15P-F
QUANTITY
DAMM-15P-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMM-15P-F
Internal Part NumberEIS-DAMM-15P-F
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMM-15P-F
Related LinksDAMM-, DAMM-15P-F Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMM-15P-F Details Description
Related parts for DAMM-15P-F
IC PROGRAM 4.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
HDR RA DR .100 GP datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 16' datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND SLVR 1000' datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS8558 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 604MA 550 MOHM datasheet.pdf