ITT Cannon, LLC DAMM-15S-E
DAMM-15S-E picture photo
Mfg. Part Number
DAMM-15S-E
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMM-15S-E.pdf
Availability of DAMM-15S-E
QUANTITY
DAMM-15S-E Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMM-15S-E
Internal Part NumberEIS-DAMM-15S-E
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMM-15S-E
Related LinksDAMM-, DAMM-15S-E Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMM-15S-E Details Description
Related parts for DAMM-15S-E
JUMPER-H1504TR/A3049L/X 10" datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES .005 OHM 1% 5W AXIAL WW datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 3X1/4" A VFN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W T18 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf