ITT Cannon, LLC DAMM15PMA101
DAMM15PMA101 picture photo
Mfg. Part Number
DAMM15PMA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMM15PMA101.pdf
Availability of DAMM15PMA101
QUANTITY
DAMM15PMA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMM15PMA101
Internal Part NumberEIS-DAMM15PMA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMM15PMA101
Related LinksDAMM15, DAMM15PMA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMM15PMA101 Details Description
Related parts for DAMM15PMA101
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CARDEDGE 130POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 144TFBGA datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 125VAC 32VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291VC AXIAL datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.00 13 ASY GREEN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 2.0MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 100A datasheet.pdf