ITT Cannon, LLC DAMM15PMK87
DAMM15PMK87 picture photo
Mfg. Part Number
DAMM15PMK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMM15PMK87.pdf
Availability of DAMM15PMK87
QUANTITY
DAMM15PMK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMM15PMK87
Internal Part NumberEIS-DAMM15PMK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMM15PMK87
Related LinksDAMM1, DAMM15PMK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMM15PMK87 Details Description
Related parts for DAMM15PMK87
RES SMD 4.64K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
KIT DESIGN ACCELERATOR PC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X6 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
BOOK GETTING STARTED W/ARDUINO datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT RA SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf