ITT Cannon, LLC DAMM15PMK87
DAMM15PMK87 picture photo
Mfg. Part Number
DAMM15PMK87
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMM15PMK87.pdf
Availability of DAMM15PMK87
QUANTITY
DAMM15PMK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMM15PMK87
Internal Part NumberEIS-DAMM15PMK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMM15PMK87
Related LinksDAMM1, DAMM15PMK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMM15PMK87 Details Description
Related parts for DAMM15PMK87
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 LSZH 5M WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 40 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf