ITT Cannon, LLC DAMM15SNA197
DAMM15SNA197 picture photo
Mfg. Part Number
DAMM15SNA197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMM15SNA197.pdf
Availability of DAMM15SNA197
QUANTITY
DAMM15SNA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMM15SNA197
Internal Part NumberEIS-DAMM15SNA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMM15SNA197
Related LinksDAMM15, DAMM15SNA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMM15SNA197 Details Description
Related parts for DAMM15SNA197
IC ADC 12BIT SINGLE CHAN 8DIP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 160MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 4.83MM datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf