ITT Cannon, LLC DAMMC15PJ
DAMMC15PJ picture photo
Mfg. Part Number
DAMMC15PJ
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMMC15PJ.pdf
Availability of DAMMC15PJ
QUANTITY
DAMMC15PJ Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMMC15PJ
Internal Part NumberEIS-DAMMC15PJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMMC15PJ
Related LinksDAMM, DAMMC15PJ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMMC15PJ Details Description
Related parts for DAMMC15PJ
IC FPGA 289 I/O 352MBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 250KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 16MM FLUSH BLUE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
VARISTOR 11.25V 30A 0603 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf