ITT Cannon, LLC DAMMD15SJA101
DAMMD15SJA101 picture photo
Mfg. Part Number
DAMMD15SJA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMMD15SJA101.pdf
Availability of DAMMD15SJA101
QUANTITY
DAMMD15SJA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMMD15SJA101
Internal Part NumberEIS-DAMMD15SJA101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMMD15SJA101
Related LinksDAMMD1, DAMMD15SJA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMMD15SJA101 Details Description
Related parts for DAMMD15SJA101
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
MICRO 31POS SKT 24" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf