ITT Cannon, LLC DAMME15SA101
DAMME15SA101 picture photo
Mfg. Part Number
DAMME15SA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DAMME15SA101.pdf
Availability of DAMME15SA101
QUANTITY
DAMME15SA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMME15SA101
Internal Part NumberEIS-DAMME15SA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMME15SA101
Related LinksDAMME1, DAMME15SA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMME15SA101 Details Description
Related parts for DAMME15SA101
CONN RECEPT BOX MNT 5POS W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER 10-INPUT 24TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 68-PLCC TO 40-DIP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 5MM VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf