ITT Cannon, LLC DAMME15SZ
DAMME15SZ picture photo
Mfg. Part Number
DAMME15SZ
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMME15SZ.pdf
Availability of DAMME15SZ
QUANTITY
DAMME15SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMME15SZ
Internal Part NumberEIS-DAMME15SZ
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMME15SZ
Related LinksDAMM, DAMME15SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMME15SZ Details Description
Related parts for DAMME15SZ
CONN BNC PLUG R/A 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 30MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
POS LIQUID LEVEL SENSOR datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 53POS 0.100 T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W UFRM datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf