| Internal Part Number | EIS-DAO3W3P500G30LF | |
| Standard Package | 200 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | D-Sub Connectors | |
| Series | DW | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Style | D-Sub, Combo | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 3 (Power) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Shell Size, Connector Layout | 2 (DA, A) - 3W3 | |
| Contact Type | Power | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Flange Feature | Housing/Shell (4-40) | |
| Termination | Solder | |
| Features | Board Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket | |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Voltage Rating | - | |
| Current Rating | 30A | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Color | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | DAO3W3P500G30LF | |
| Related Links | DAO3W3P, DAO3W3P500G30LF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 5413986-1 | CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB | datasheet.pdf | |