FFF DAPV15P565GTXLF
DAPV15P565GTXLF picture photo
Mfg. Part Number
DAPV15P565GTXLF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAPV15P565GTXLF.pdf
Availability of DAPV15P565GTXLF
QUANTITY
DAPV15P565GTXLF Order Process
Ship out your order
Specifications of DAPV15P565GTXLF
Internal Part NumberEIS-DAPV15P565GTXLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDsub Series Plating 05/Jun/2010
OD, DP Series Drawing Rev. 25/Feb/2015
PCN Assembly/OriginDP Series 03/Nov/2010
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDP
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAPV15P565GTXLF
Related LinksDAPV15P, DAPV15P565GTXLF Datasheet, FFF Distributor
DAPV15P565GTXLF Details Description
Related parts for DAPV15P565GTXLF
MINIGATOR CLIP/BANA PLUG BLK 60" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 24TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 1506 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf